DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
15°C
İstanbul
15°C
Açık
Cumartesi Hafif Yağmurlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
9°C

Meme kanseriyle ilgili doğrular ve yanlışlar…

“Güncel istatistiki verilere göre meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser olma özelliği hala devam ediyor’’ diyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, hastalığın teşhis ve tedavi sürecini olumsuz etkileyen yanlış bilgilere değinip, doğrularını açıkladı…

Meme kanseriyle ilgili doğrular ve yanlışlar…
13 Ekim 2022 08:38
0
A+
A-

Meme kanseri ülkemizde her 8 kadından 1’inde görülüyor. Ancak erken tanı ve uygun tedaviyle tamamen iyileşme ve hastalıktan kurtulmak mümkün olabiliyor. Dolayısıyla düzenli kontrollerin önemine vurgu yapan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında hastalıkla ilgili yanlış bilinen noktalara değinip, bu konudaki gerçekleri şöyle açıkladı…

meme kanseri doğrular ve yanlışlar

Memede ağrı kanser işareti midir?

– Memedeki tüm kitleler kanserdir (Yanlış)

DOĞRUSU: Yaş grubuna göre değişmekle beraber, ortalama olarak memede ele gelen kitlelerin yüzde 80- 90’nı iyi huyludur. Memedeki kitlelerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun ayrımını ise hastalarımız değil meslektaşlarımız yapabilir. O nedenle memede kitle fark eden hastalarımızın vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmalarını önermekteyiz.

– Memede kanser daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkar (Yanlış)

DOĞRUSU: Meme kanseri tanısı daha çok 45- 65 yaş aralığında konuluyor. 25 yaşından itibaren memede kanser görülme sıklığı artmaya başlar, 60- 65 yaşlarında en riskli döneme ulaşır ve 75 yaştan sonra azalmaya başlar.

– Memede ağrı olması kanser göstergesidir (Yanlış)

DOĞRUSU: Meme ağrısı özellikle menopoz öncesi kadınlarda oldukça sık karşılaşılan bir semptomdur. Adet döneminde değişen hormon döngüsünün bir sonucu olarak meme dokusu da hassaslaşır ve bu ağrı olarak karşımıza çıkar. Memedeki ağrıların büyük çoğunluğu kanserle ilişkili değildir. Fakat unutmamak gerekir ki bu kanser her türlü belirti ile ortaya çıkabilir. Geçmeyen, adet dönemi ile ilişkisi olmayan ağrı şikâyeti varlığında hekim başvurusu gerekir.

meme kanseri

Meme Kanserinde Herkese standart tedavi mi uygulanır?

– Ailesinde meme kanseri olan kişilerde mutlaka kanser ortaya çıkar (Yanlış)

DOĞRUSU: Ailede veya yakın akrabalarda meme kanseri olması, mutlak suretle bu bireyin de yakalanacağı anlamına gelmez. Günlük pratikte, kanser tanısı koyduğumuz hastaların ancak yüzde 10’unun ailesinde meme kanserli başka hastalar olduğunu görmekteyiz. Ailede varlığı, akrabalığın yakınlığı, kaç akrabasında olduğu, anne tarafından ya da baba tarafından akrabalık durumu farklı oranlarda kişinin riskini değiştirir. Örneğin 1. derece akrabasında kanser olan bir kişinin riski 2 kat artarken, birinci derece iki akrabasında da meme kanseri olan kişinin riski yaklaşık 3 kat artmaktadır. Dolayısıyla, yakın takip edilmeleri gerekir.

– Hastalar için standart tedavi uygulanır (Yanlış)

DOĞRUSU: Kanser tedavisi tamamen kişiye özgüdür. Aynı evrede kanser tanısı alan iki hastanın bile tedavi şekli farklı olabilir. Tedaviye karar verirken hastanın kendisine ve tümörün özelliklerine göre farklı farklı kemoterapi ve cerrahi teknikler kullanmaktayız. Bu nedenle kanser tedavisi profesyonel bir ekip tarafından hekimlerin bir konseyde aldığı ortak fikir birliğiyle yürütülmelidir.

İleri evrede de tedavi şansı var mı?

– İleri evre kanserde tedavi seçenekleri sınırlıdır/tedavi edilemez (Yanlış)

DOĞRUSU: Bu kanser türü, her evresinde tedavi şansı bulunan bir kanserdir. İleri evre meme kanserlerinde de tedavi şansı her geçen gün artmaktadır. Özellikle kullanıma giren akıllı ilaçlar, yeni kemoterapi ilaçları ile öncelikle hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmekte ve sonrasında tekrar cerrahi ile tedavi tamamlanabilmektedir.

– Meme kanseri tedavisi için mutlaka memenin alınması gerekir (Yanlış)

DOĞRUSU: Geçmiş yıllarda özellikle 1970 1980’li yıllarda cerrahi teknik olarak meme kanseri tedavisinde memenin tamamı alınırdı. Fakat tedavideki yenilikler sayesinde gördük ki meme korunduğu zaman da aynı ve hatta daha iyi sonuçlar alınmakta. Bugün çok az bir hasta grubunda memenin tamamını alıyoruz. Ameliyatlarımızın birçoğunda meme korunmakta sadece tümörlü kısım cerrahi olarak çıkartılıp patolojik olarak değerlendirilmektedir.

Deodorantlar kansere yol açar mı?

– Meme kanseri tedavi sonrası da tekrarlar (Yanlış)

DOĞRUSU: Meme kanserinin nüks etme olasılığı hastalığın tanı konulduğu dönemdeki evresiyle bire bir ilişkilidir. Erken evrede saptanan bir meme kanseri olgusunun uygun tedavi alması halinde nüks etme ihtimali yaklaşık yüzde 5. Erken tanının burada da önemini bir kere daha görmekteyiz.

– Deodorantlar meme kanserine neden olur  (Yanlış)

Doğrusu: Parfüm, deodorant ve koltuk altı terleme önleyiciler, ağda, lazer epilasyon… Bu saydıklarımızın hiç birinin meme kanseri ile net bağlantısı gösterilememiştir. Fakat, bazı çalışmalarda bileşenlerinde ağır metal, alüminyum içerenleri çok tercih etmemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

– “Ailemde meme kanseri olan kimse yok, bu yüzden riskim de yok” (Yanlış)

Doğrusu: Ailesinde meme kanseri olan hastaların diğer hastalara göre artmış riski olduğu bilinen bir gerçektir. Ama şunu tekrar vurgulamak isterim, meme kanseri hastalarının yüzde 90’ında aile öyküsü bulunmamaktadır. Dolayısıyla ailenizde kanser olmaması sizin riskinizi azaltmak. Her kadın, ailesinde olsun olmasın kanser açısından risk altındadır.

– Memede kitle yoksa kanser de yoktur  (Yanlış)

Doğrusu: Memede kanseri birçok farklı formda görebiliyoruz. Özellikle görüntüleme yöntemlerinde, ultrasonda mamografide her zaman belli sınırları olan kitleler şeklinde karşımıza çıkmıyor. Bazı olgularda, meme içerisinde yoğunluğu farklı olan, asimetrik odaklar, kitle halinde olmayan milimetrik kireçlenme kümelerinin varlığı bizleri tedirgin ediyor.

Bu bölgelerden yaptığımız biyopsi sonuçlarında da kitle halinde olmasa bile kanser saptadığımız olgularımız hiç de az değil. Dolayısıyla meme kanseri sadece kitle şeklinde değil, asimetrik bir odak veya milimetrik kireçlenme alanlarından da kaynaklanabilir. O nedenle hastalarımız düzenli olarak muayene ve görüntüleme açısından takiplerine dikkat etmeliler.

haberinsesiyiz logo 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.