DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
15°C
İstanbul
15°C
Açık
Cumartesi Hafif Yağmurlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
9°C

Taş Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Sevgili okurlarımız, bu yazımızda sizlere taş hastalıklarının neler olduğu hangi organlarda görüldüğü ve tedavilerinin ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki taş hastalığı denildiğinde çoğumuzun aklına ilk olarak böbrek taşı gelir.

Taş Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
5 Kasım 2022 13:06
0
A+
A-

Sevgili okurlarımız, bu yazımızda sizlere taş hastalıklarının neler olduğu hangi organlarda görüldüğü ve tedavilerinin ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki taş hastalıkları denildiğinde çoğumuzun aklına ilk olarak böbrek taşı gelir.

Fakat ne yazık ki vücudumuzda taş hastalıkları sadece böbreklerde görülmez. Böbreklerin yanı sıra safra kesesinde, pankreasta, midede, tükürük bezlerinde, gözde ve dişlerde de taş sorunu görülür.

Bu organlarda ortaya çıkan taş hastalıkları, yediğimizde içtiğimiz besinlerle vücudumuza giren tuz kristalleri ve konsantre minerallerin birleşimi sonucu oluşur. Bununla birlikte vücudumuzdaki sıvı oranının azalmasıyla da taş oluşur.

Şimdi sırayla vücudumuzda taş hastalıklarının görüldüğü organları, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini açıklayacağız.

1)   Böbrek Taşı

İlk olarak böbrek taşını inceleyelim.

 • Böbrek taşı nedir?
 • Börek taşı niye oluşur?
 • Börek taşı semptomları nedir?
 • Börek taşı teşhisi nasıl konur?
 • Böbrek taşı nasıl tedavi edilir?

 A) Böbrek taşı nedir?

Öncelikle böbreğin görevini söyleyerek başlayalım. Böbrekler omurganın iki tarafında bulunan boşaltım sisteminin en önemli organıdır.  Ve görevi yediğiniz besinlerdeki atık ürünleri kandan uzak tutmaktır. Temizlediği kanı vücuda geri gönderirken atık ürünler idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır.

Böbrekteki taş hastalıkları ise kanın temizlenmesi sırasında mineral ve tuzlardan oluşur. Böbreklerin sadece birinde görülebileceği gibi her ikisinde de görülebilir. Taşlar idrar yoluna düştüğünde ise çok şiddetli sancılara sebep olur. Erkeklerde daha fazla görülen taş hastalıkları, bir kere görülmesinden sonra nüksetme olasılığı daha yüksektir. Tedavi olunmadığı takdirde organ kaybına neden olabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.

taş hastalıkları-böbrek taşı

B) Böbrek taşı niye oluşur?

Böbrek taşının görünmesinde birçok sebep vardır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yetersiz sıvı tüketimi; böbrek taşı oluşumunda en önemli sebeplerden birisi vücutta yeteri miktarda su olmamasıdır. Günlük su ihtiyacının karşılanması durumunda idrarla atılan maddelerin yoğunluğu artar buda taş oluşumuna ve dolayısı ile taş hastalıklarına sebep olur.
 • Genetik; aile üyelerinden birinde daha önce böbrek taşı görülmüş ise diğer aile üyelerinde de görülme oranı yüksektir. Yani böbrek taşı genetik bir unsur da olabilir.
 • Cinsiyet; kadınlara oranla erkeklerde böbrek taşı görülme ihtimali daha yüksektir.
 • Beslenme; Şeker, sodyum ve protein bakımından zengin bir beslenme şekli de böbrek taşı oluşumuna neden olur. Özellikle çok fazla tuz tüketimi böbreklerden atılan kalsiyumu arttırdığı için böbrekte taş hastalıkları riskini büyük oranda arttırır.
 • Nüksetmesi; Daha önceden böbrek taşı problemi geçiren kişilerde tekrar bu problemin olma ihtimali daha yüksektir.
 • Kilo ve obezite problemi de böbrek taşı oluşumuna etkendir.
 • Uzun yıllar kalsiyum ve D vitamini kullanmakta böbrek taşı oluşumuna sebep olur.
 • Sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu geçirmekte böbrek taşı oluşumunu arttırır.
 • Sindirim sistemi ameliyatı olan kişiler de taş hastalıkları risk grubundadır. 

C) Böbrek taşı semptomları nelerdir?

Böbrek taşları çoğunlukla idrar yoluna düştükleri dönemde belirti gösterir. Çünkü üreter de oluşturdukları tıkanıklık sebebiyle şiddetli ağrılar ortaya çıkar.  Şimdi bu belirtileri maddeleyelim.

 • Bu belirtilerin en önemlisi şiddetli ağrıdı Bu ağrı genellikle böbrek bölgesinde, sırtta, karın bölgesinde, kasıklarda ve kaburgaların altında hissedilir.
 • İdrar renginde ve kokusunda değişiklik görülü Aynı zamanda sık sık idrar ihtiyacı oluşur ancak idrar miktarı azdır. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissedilir.
 • Mide bulantısı ve kusma da böbrek taşı belirtisi olabilir.
 • Ateş, titreme ve üşüme görülür.
taş hastalıkları

D) Böbrek taşı teşhisi nasıl konur?

Böbrek taşının teşhisinde Üroloji doktoruna gitmek gerekir. Üroloji doktoru hastada görülen semptomların yanı sıra teşhisi koymak için çeşitli tetkikler yapar. Bu tetkikler şunlardır;

 • Kan testi; kandaki ürik asit ve kalsiyum gibi taşına sebep olan etkenler incelenir.
 • İdrar testi; İdrarda kan ve enfeksiyon olup olmadığına bakılır.
 • Görüntüleme yöntemi; Bu yöntemle de böbrek taşı teşhisi konulur.
 • Bilgisayarla tomografi; Bu yöntemle küçük taşlar da dahil olmak üzere taşların yeri ve büyüklüğü saptanır.
 • Ultrason; Bu yöntemde yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılır. Hızlı ve güvenilir sonuçlar verir.
 • Böbrek taşı analizi; İdrar yoluyla dışarı atılan taşın doktor tarafından incelenmesi ile yapılır. Taşın içyapısında hangi maddelerin olduğuna bakılır ve tekrar taş oluşumunu önlemek için hangi tedavinin yapılacağı konusunda doktora yol gösterir.

E) Böbrek taşı nasıl tedavi edilir?

Böbrekteki taş hastalıklarının tedavisine öncelikle taşın büyüklüğüne tipine ve bulunduğun bölgeye bakılarak karar verilir. 4 mm den küçük olan Taşlar idrar yoluyla kendiliğinden vücuttan atılabilirken büyük olanlar kendiliğinden atılamaz.

4 mm den küçük olan böbrek taşlarına uygulanacak tedaviler şunlardır;

 • Su tedavisi; günde en az 2 veya 3 litre su içmek üriner sisteminin bir nevi yıkanmasına ve temizlenmesine sebep olduğu için oluşan taşın düşürülmesine de yardımcı İdrar rengi koyu olanların açık bir idrar rengine dönene kadar su içmeleri gerekir.
 • Bununla birlikte günlük aktivite oranında artırılması Bol bol yürüyüş koşu ve ip atlama gibi egzersizler yapılmalıdır. Bu yöntemde taşın kendiliğinden vücuttan çıkmasına yardımcı olur.
 • İlaç tedavisi; Bu taşların daha kolay düşmesini sağlamak için idrar yollarındaki kasları gevşeten ilaçlar kullanılır. Böbrek taşı düşürürken yaşanan şiddetli ağrılar içinde ağrı kesici ilaçlar verilir. Böbrek taşı problemi yaşarken oluşan mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetlere karşı da aynı şekilde ilaç tedavisi uygulanır.
taş hastalıkları-safra kesesi taşı

Büyük olan taşlar için uygulanan tedavi yöntemleri ise şöyledir;

 • (SWL) Ses dalgaları ile böbrek taşının kırılması; Bu yöntem vücudun dışından böbrek taşının bulunduğu bölgeye güçlü titreşim veren ses dalgaları göndererek taşın parçalanmasını sağlayarak idrar yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı
 • Üreteroskopi; kıvrılabilir ve ince aletlerle lazer yardımı ile taş kırma yöntemidir. Bu ince ve kıvrılabilir aletlerle idrar yolunun uç kısmından doğrudan girilerek mesane üreter ve üretrayı geçip böbreğe ulaşılır. Taşın büyüklüğüne ve bölgesine bağlı olarak taş bütün olarak çıkarılabilir. Ancak bütün olarak çıkarılamayacak taşlar holmium lazer ile parçalara ayrılarak idrar yoluyla dışarı çıkarılması sağlanmış olur.
 • (PNL) Perkütan nefrolitotomi; 2 cm den büyük olan böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan kapalı bir yöntemdir. Genel anestezi ile ameliyat gerçekleştirilir. Yüzüstü yatırılan hastanın sırtından küçük bir kesi açılır ve oradan böbreğe bir tüp yerleştirilir. Tüpün dışarıda kalan ucundan optik kamera ve taşın çıkarılmasına veya kırılmasını yardımcı olan aletler sokulur. Direkt olarak çıkartılabilecek taşlar tüpten dışarı çıkartılır. Ancak büyük olan taşlar ses dalgaları veya lazer ile küçük küçük parçalanarak çıkartılır.
 • Açık böbrek taşı ameliyatı; Bu yöntem günümüzde çok az yapılmaktadır. Taşın boyutu çok büyük olduğu zamanlarda yapılır. Bu yöntemde de hastanın sırtından bir kesi açılarak böbrek taşlarına ulaşılır.
 • Hiperparatiroidi ameliyatı; paratiroid bezlerine yapılan ameliyat kalsiyum seviyesinin normale dönmesini sağlayarak böbrek taşı oluşmasını önleyebilir.

2. Safra kesesi ve pankreas taşı

Safra kesesi taşının genellikle bir belirtisi yoktur. Çoğunlukla başka bir şikâyetten dolayı doktora başvurulduğunda ortaya çıkar.  Şişkinlik ve gaz problemi ile kendini gösterebilir. Bu taşlar anesteziye ve cerrahi bir işleme ihtiyaç duyulmadan alınabilir. Safra kesesindeki taşın teşhisi erken konmadığı takdirde bu taş pankreas kanalına geçerek pankreasa zarar verir. Pankreastaki taşlar iltihaplanarak karın ağrısına sebebiyet verir.

 3. Göz Taşı

taş hastalıkları-göz taşı

Bu taşın oluşmasındaki en önemli etken göz hijyenine dikkat etmemektir. Görme kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu küçük sarı taşlar göz kapaklarında ve göz bezlerinde birikir. Göz kapağında şişlik, kaşıntı, kızarıklık veya göz kuruluğu göz yanması gibi belirtileri vardır. Bu hastalık ileri seviyeye gelene kadar hastalarda ağrı veya acıya sebep vermeyebilir. Bu yüzden altı ayda bir göz muayenesi olmak gerekir.

Göz taşı oluşumunu engellemek için özellikle kadınların gözlerini gece uyurken makyajdan tamamen arındırması gerekir. Bunun yanı sıra genel olarak da göz ve kirpik dibi bakımının ve temizliğinin yapılması gerekir.

 4. Diş Taşı

taş hastalıkları-diş taşı

Bu sorun insanların yüzde 98’inde görülebilir. Tedavi edilmediği ya da önlem alınmadı takdirde diş çürümesi ve diş kaybı gibi daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Düzenli olarak diş fırçalamayan kişilerde, sigara ve puro kullananlarda, çapraşık dişlere sahip olan kişilerde, hazır gıdalarla beslenen ve taze meyve ve sebze tüketimi olmayanlarda ve tükürük akış hızı fazla olan kişilerde görülür. Erkeklerin tükürük akış hızı fazla olduğu için genellikle erkeklerde bu sorun daha çok görülür.

 5. Mide Taşı

Midedeki gıda kalıntılarının sertleşmesi sonucu meydana gelir. Uzun süre fark edilmeyen bu taşlar şiddetli mide ağrıları ve kabızlık gibi belirtilerle kendini gösterir.  Mide taşları endoskopik yöntemle vücuttan çıkartılır.

Taş Hastalıklarından Kurtulmak Mümkün Mü?

Yazımızda da belirtmeye çalıştığımız gibi; taş hastalıklarının çoğu cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Önceliğin doğal yöntemlere, ilaç tedavisine en doğru yöntem olsa da, sonuç alınamayan vakalarda, cerrahi yöntemler son tercih olarak gündeme gelecektir.

taş hastalıkları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.